Výzva přátelům turistiky a přírody

 

 

 

 

     Asi bychom marně hledali někoho, komu je turistické značení Klubu českých turistů neznámým pojmem. Pásové značení v barvě červené, modré, zelené nebo žluté nás spolehlivě provází na našich výletech, toulkách přírodou i za poznáním přírodních, kulturních, technických či historických zajímavostí a objektů. Dokonce i ti nejmenší při rodinných výletech soutěží, kdo uvidí značku první a kdo jich objeví nejvíce. Rodiče pak netrpělivě vyhlížejí další značku, která je ujistí, že jdou správně po trase, která je dovede k vytčenému cíli. Zdatní turisté si předem pečlivě plánují a kombinují jedno i několikadenní průběhové, okružní nebo hvězdicové trasy šité jim na tělo, podle fyzických možností, nálady a zájmu. A proč také ne, vždyť turistické značení KČT je zdarma pro všechny, v každé roční době, za každého počasí a každý si může najít tu svoji značenou trasu k cíli. A pokud při svých cestách použije aktuální turistické mapy edice KČT, neboť výhradně ty obsahují poslední novinky a změny v trasování, může si být jist, že splnil základní předpoklady pro správný směr, průběh i dosažení cíle.

 

     Turistické pěší značení – dva bílé upozorňovací pruhy s barevnou vedoucí barvou uprostřed - orientační směrové tabulky, tabulky místního názvu s nadmořskou výškou: nenapadlo vás někdy, kdo tohle značení vlastně dělá? Kdo pravidelně všechny ty informační prvky obnovuje, doplňuje, opravuje a dbá, aby sloužily svému účelu? Kdo prořezává náletové dřeviny, aby značení nezarostlo a bylo již zdálky viditelné? Na to je snadná odpověď: jsou to dobrovolní značkaři, většinou členové Klubu českých turistů, kteří si vytkli za cíl a za svou osobní povinnost splatit tak svůj dluh za krásné výlety, kdy se nechali bezstarostně unášet krajinou po trasách, které někdo jiný před nimi probádal a cíle promyšleně spojil značenými trasami s ukazateli a kilometráží do sítě značených tras. V celé České republice je více než 40 000 km značených tras – pěších, lyžařských, cyklistických, naučných i hipostezek v takové hustotě a kvalitě provedení, které nám dnes závidí celý svět. Díky zápalu dobrovolníků, kvalitní manažerské práci a odbornému vedení není náhodou, že značení na Plzeňsku patří k nejdokonalejšímu v celé naší vlasti.

 

 

cinan_300

 

 

     Ale jak čas plyne a každému z nás léta přibývají, nastávají neodvratně situace, kdy je třeba zvolnit tempo a poohlédnout se po někom mladším, výkonném, obdařeném láskou k přírodě a k poznávání, komu by onu symbolickou štafetu – v našem případě bedničku s barvami, štětci, škrabkou, pilkou a dalšími nezbytnými proprietami – předal s vědomím, že bude značkařskou činnost provádět stejně odpovědně a s láskou jako generace značkařů před ním. Víme, že po značených trasách chodí turisté, kteří si tohle vše uvědomují, ale nevědí, kam se obrátit, koho se zeptat a jak se nechat zasvětit do tajů dokonale propracované značkařské metodiky. A přitom by si tak rádi zkusili namalovat na strom svoji první značku...

 

 

 

P5140036_w350

 

  Pokud vás naše zamyšlení oslovilo, pak právě vám jsou tyto řádky určené! Nabízíme vám možnost obohatit svůj život o nová poznání, o nové přátele podobného založení, o potěšení z nové životní náplně v přírodě a na čerstvém vzduchu. Věřte, že vás, my, značkaři, do svého kolektivu rádi přijmeme a vy nebudete litovat. Přijďte si obnovu značení nezávazně vyzkoušet mezi zkušené značkaře KČT. Bude-li váš zájem opravdový, můžete absolvovat odborné školení a třeba se stát jedním ze značkařů, kterých není nikdy dost.

     Zdálo by se, že vyznačené trasy jsou neměnné, ale opak je pravdou. Síť značených tras je velmi živá, neboť v lesích se kácí, silnice se překládají, pozemky scelují, málo používané cesty zarůstají, vznikají nové turistické cíle, zatímco jiné zanikají. Na tyto změny je třeba včas a pružně reagovat. Značkařská práce vás zavede do nádherných koutů naší přírody, o kterých jste možná neměli ani tušení. Věřte, že za zkoušku to stojí.

 

 

Svůj nezávazný zájem můžete projevit písemně na adrese

Oblastní výbor KČT, Veleslavínova 30, 301 00 Plzeň

nebo na e-mailové adrese trasy@centrum.cz.

Těšíme se na vás!

 

 

 

Připravili Jan Frank a Jiří Mareš, aktualizace duben 2015