Stanislav_Medek

 

 

 

Stanislav Medek pocházel z Českomoravské vysočiny. Narodil se 29. 12. 1919 v obci Mnich, v okrese Pelhřimov. Měl osm sourozenců. Za II. světové války byl totálně nasazen v Berlíně. Po válce se stal důstojníkem Československé lidové armády, sloužil v Domažlicích. Po odchodu do důchodu se stal členem Odboru turistiky TJ Jiskra Domažlice a roku 1978 jejím předsedou. Od tohoto roku se vždy na Silvestra konal půlnoční pochod na Vavřinec. V prvních letech byl velmi oblíben a měl účast i přes 600 startujících. Účastníci dostávali nejprve perníková prasátka pro štěstí, později pěkné novoročenky s grafikou malíře a grafika Jaroslava Paroubka.

Stanislav Medek pokračoval v akcích předchozího vedení odboru – vedl turistické vycházky, na nichž byla mnohdy účast 30 – 60 turistů. Organizoval akci 100 jarních kilometrů, Chodské non-stop pochody, pochod Krajem strážců hranic a další. Měl nesmírně lidský až „tátovský“ vztah ke každému, s nímž se stýkal. Za jeho předsednictví pokračovaly též turistické besedy, které byly pořádány hlavně v zimních měsících. Na nich se členové odboru podíleli o své zážitky ze zahraničních cest. Turistické besedy byly zpestřovány poznávacími kvízy.

Stanislav Medek podporoval také turistické oddíly mládeže TOM 1203 a 1204. Působily na gymnáziu a vedl je RNDr. Ladislav Kresl a Jaroslava Wollerová. Mladí turisté se pravidelně zúčastňovali denních i nočních orientačních závodů, jezdili na okresní, krajské i celostátní srazy turistů.

Ve své funkci podporoval též výkonnostní turistiku. Kromě pěší i lyžařskou, cyklistickou, vodáckou i mototuristickou. Z nich se pak plnily tzv. Zápočtové cesty.      

Protože se v 60. letech uvolnily některé oblasti pohraničního pásma, zasloužil se i o to, že byla 2x zpřístupněna Česká studánka. Ta tehdy ležela hluboko v zakázaném pohraničním pásmu pro běžného občana naprosto nepřístupná. Cestou účastníky doprovázeli příslušníci Pohraniční stráže.  V roce 1984 za jeho předsednictví bylo vyhlášeno plnění oblastního odznaku Chodsko, aby se přilákal zájem turistů o pamětihodnosti Chodska. 

Stanislav Medek zemřel 11. 1. 1987 při vedení jedné vycházky na Škarmaně v Domažlicích, kde dosud na místo úmrtí upozorňuje malá tabulka.

        

 

Uveden do Síně slávy české turistiky Plzeňského kraje dne 3. února 2018

 

 

>>  Zpět na seznam  <<