Stanislav Medek pocházel z Českomoravské vysočiny. Narodil se 29. 12. 1919 v obci Mnich, v okrese Pelhřimov. Měl osm sourozenců. Za II. světové války byl totálně nasazen v Berlíně. Po válce se stal důstojníkem Československé lidové armády, sloužil v Domažlicích. Po odchodu do důchodu se stal členem Odboru turistiky TJ Jiskra Domažlice a roku 1978 jejím předsedou. Od tohoto roku se vždy na Silvestra konal půlnoční pochod na Vavřinec. V prvních letech byl velmi oblíben a měl účast i přes 600 startujících. Účastníci dostávali nejprve perníková prasátka pro štěstí, později pěkné novoročenky s grafikou malíře a grafika Jaroslava Paroubka.

Stanislav Medek pokračoval v akcích předchozího vedení odboru – vedl turistické vycházky, na nichž byla mnohdy účast 30 – 60 turistů. Organizoval akci 100 jarních kilometrů, Chodské non-stop pochody, pochod Krajem strážců hranic a další. Měl nesmírně lidský až „tátovský“ vztah ke každému, s nímž se stýkal. Za jeho předsednictví pokračovaly též turistické besedy, které byly pořádány hlavně v zimních měsících. Na nich se členové odboru podíleli o své zážitky ze zahraničních cest. Turistické besedy byly zpestřovány poznávacími kvízy.

Stanislav Medek podporoval také turistické oddíly mládeže TOM 1203 a 1204. Působily na gymnáziu a vedl je RNDr. Ladislav Kresl a Jaroslava Wollerová. Mladí turisté se pravidelně zúčastňovali denních i nočních orientačních závodů, jezdili na okresní, krajské i celostátní srazy turistů.

Ve své funkci podporoval též výkonnostní turistiku. Kromě pěší i lyžařskou, cyklistickou, vodáckou i mototuristickou. Z nich se pak plnily tzv. Zápočtové cesty.      

Protože se v 60. letech uvolnily některé oblasti pohraničního pásma, zasloužil se i o to, že byla 2x zpřístupněna Česká studánka. Ta tehdy ležela hluboko v zakázaném pohraničním pásmu pro běžného občana naprosto nepřístupná. Cestou účastníky doprovázeli příslušníci Pohraniční stráže.   

      Po 26 let stál neúnavně v čele štábu organizátorů turistického pochodu Líňský maraton. Stejně 26 roků vymýšlel a vedl proslulé jednodenní autobusové výlety. Jejich počet převýšil číslo 250. Těchto autobusových výletů se účastnili nejen členové KČT, ale i nečlenové, kteří se postupem doby staly členy KČT.

     Tímto se František Brabec významně podílel na rozvoji, propagaci a organizaci české turistiky.

     Za svou aktivní činnost v turistice byl oceněn v roce 2002 Uznání II. stupně s medailí, v roce 2007 Čestné uznání a v roce 2012 Čestný odznak KČT.

         

 

Uveden do Síně slávy české turistiky Plzeňského kraje dne 5. února 2017

 

 

>>  Zpět na seznam  <<